صفحه اصلی | عمومی | جامعه قرآنی | فرهنگ قرآنی | هنر قرآنی | معارف | عکس |


لطفا چند لحظه صبر کنید .

مبنای رهبری دینی در نهج‌البلاغه
دلشاد‌تهرانی بر مبنای نهج‌البلاغه معتقد است رهبری پیشوایان دین بر مدار اخلاق است و آنان هرگز در هیچ شرایطی از مرزهای اخلاق فراتر نمی‌روند.
دعای مؤمن هرگز از سوی خدا رد نمی‌شود
صاحب تفسیر تسنیم با بیان اینکه ممکن نیست مومن، دعایی بکند ولی رد شود، گفت: اگر به صلاح او باشد به او اعطا می‌شود و اگر مصلحت نباشد سیئه و گناهی از انسان دفع و یا حسنه‌ای به او اعطا و یا برای آخرتش ذخیره می‌شود.
آخرت‌فروشان به دنیای دیگران، پیرو مکتب ابن سعد هستند
آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی با تبیین ویژگی دنیای ممدوح و مذموم تاکید کرد: به تعبیر روایات، بدبخت‌ترین افراد کسانی هستند که آخرت خود را به دنیای دیگران می‌فروشند و چنین کسانی پیرو مکتب ابن سعد هستند.
اهميت ذكر «صلوات» در زندگی
مفسر قرآن حوزه علميه امام خمينی(ره) بوشهر عنوان كرد: تنها نوایی که می‌شود انسان مؤمن با خدا و فرشتگان همنوایی كند همین ذكر صلوات بر محمد و آل محمد(ص) است که ريشه در اطاعت از خداوند قادر دارد و بهترين سبک زندگی اهل بيتی است.
سه ویژگی ممتاز حضرت خدیجه(س) که باعث ستایش پیامبر(ص) شد
نویسنده کتاب سبک زندگی رسول خدا(ص) با همسرانش با اشاره به جایگاه والای حضرت خدیجه(س) در نزد پیامبر(ص) به تبیین سه ویژگی از این بانوی گرامی که سبب چنین مقامی شده است پرداخت.
امام رضا(ع)؛ سرچشمه معرفت و مهربانی
روحانی مستقر بخش منج در مراسم عزاداری شهادت امام رضا(ع) گفت: امام رضا(ع) سرچشمه معرفت و مهربانی است و ما باید در زندگی تمام خصوصیات و ویژگی‌های این امام همام را سرلوحه کار خود قرار دهیم.
زلزله نتیجه گناه و عملکرد افراد نیست/ توجیه دم دستی را کنار بگذاریم
رئیس مرکز ملی پاسخگویی به شبهات دینی گفت: معمولا انسان‌هایی که آگاهی کمتری دارند، به دنبال راه‌حل‌های بسیار دم دستی هستند تا به گونه‌ای مقصریابی جزئی کنند. بنظر می‌رسد درباره بلایا باید بررسی‌های لازم صورت بگیرد که بلا، مصیبت بوده یا مقصر خودمان هستیم.
پیامبر رحمت(ص) را نشناختیم و نتوانستیم به دنیای گرفتار خشونت بشناسانیم
یک جامعه شناس دینی با اشاره به این نکته که ما ظاهرا دیندار هستیم اما رفتار دینی نداریم، تصریح کرد: ما نه تنها اسلام و سیره رسول الله را نشناختیم بلکه به جهان امروز که غرق در منجلاب خشونت است نیز نتوانستیم بشناسانیم.
عبادت؛ خضوع منتهی به فنا یا خلوص منجر به حضور
علامه‌طباطبائی معتقد است که عبادت به معنای یک حضور خالص در مقابل خداوند است در حالی که شیخ شلتوت در تفسیر خود معنای عبادت را خضوع بی‌حد در برابر عظمت نامحدود و یک فنای بی‌نظیر در مقام معبود دانسته است.
عبوديت نردبان عروج از حصار زمان و مکان است
امام جمعه اردبیل در ادامه با بیان اینکه عبوديت نردبان عروج از حصار زمان و مکان است، افزود: حضرت محمد مصطفی(ص) جامعه آرمانی را بر اساس ارکان نبوی بنا کرد و سبک زندگی نبی مکرم اسلام بر اساس آموزه‌های قرآنی و آداب اسلامی بود که ریشه‌های آسمانی داشت.
بروز مصیبت هم در نظر مومن جز لطف و نکویی نیست
حجت‌الاسلام محمود لطفیان با تسلیت وقوع زمین‌ لرزه در غرب کشور و جان باختن عده‌ای از هموطنان در این حادثه گفت: اگر چه حضرت محبوب، مومن را در آتش گرفتاری‌ها قرار می‌دهد ولی باز هم جز لطف و حسن او در نظر مومن نمی‌آید.
هر حادثه‌ای؛ نتیجه گناه نیست
حجت‌الاسلام خادمیان در یادداشتی نوشت: وقوع حوادثی مانند سیل؛ زلزله و حتی خشکسالی و ... حتما به جهت گناه و ارتکاب معصیت نیست.